Milka

 Philippe Suchard (1797- 1874) se o výrobu čokolády začal zajímat čistě náhodou. Čokoláda byla v této době považována za zázračný lék, a proto ho jeho nemocná matka požádala, aby jí přinesl čokoládu z lékárny. Když si mladý Suchard, vyučený cukrář, uvědomil, kolik stojí kousek čokolády, začal se zajímat o její vlastnoruční výrobu. V roce 1824 se mu podařilo propašovat do Ameriky a poté zde výhodně prodat kufr hodinek, které mu tím dopomohly k zisku, který investoval do čokoládovny v Serriéres u Neuchatelského jezera. Jeho první čokoláda přišla na svět v roce 1826. Čokoládu vyráběl na strojích, které si sám navrhl a dokonce dal vzniknout prvnímu míchacímu a drtícímu stroji "mélangeur". Později se k němu připojil také jeho syn, který se staral o obměnu strojů a vývoj nových výrobků. Staral se také o obchodní činnost a reklamu a v roce 1880 začal jako první v Evropě přibalovat k výrobkům litografii.
17. listopadu 1825 otevírá Philippe Suchard svou vlastní cukrárnu. V jednom inzerátu láká na zcela nový čerstvý desert "au chocolat fin de sa fabrique", tedy výbornou domácí čokoládu. Jak tuto svou čokoládu připravoval se bohužel přesně neví. Pravděpodobně celá výroba spočívala v umu lidských rukou, neboť v této době není zmínky o tom, že by se v Neuenburgu používala k práci jiná než lidská energie.
 
 Již rok po otevření cukrárny uskutečnil Suchard svůj další projekt. V roce 1826 si pronajal v sousední vesnici opuštěný mlýn. Aby v budoucnu již nebyl odkázán na ruční práci, zkonstruoval vodní kolo, které sloužilo společně s dvěma obrovskými mlýnskými kameny a hnětacím strojem k ulehčení výrobního procesu. S pomocí těchto "zařízení" mohl Suchard vyrábět asi 25-30 kg čokolády denně, kterou prodával ve formě tabulek či tzv. napolitánek. Rozvoj firmy ho přivedl i ke stavbě pražírny kakaových bobů. Samotné pražení je tou nejdůležitější fází výroby čokolády, protože má rozhodující vliv na její aroma. Vyšší stupeň pražení dodává čokoládě hořkost a snižuje množství tuku. Málo upražené boby zase propůjčují čokoládě sladkost a jemnost. Způsob pražení, stejně jako přesný původ a složení směsi kakaa byly Suchardovým sladkým tajemstvím. 

 

 

V této době se do čokolády vůbec nepřidávalo mléko, byl to takový tmavý, na povrchu drsný pamlsek. Teprve v roce 1890 představil Suchard světu mléčnou čokoládu. O 11 let později se rodí fialová legenda. V roce 1901 bylo zaregistrováno obchodní jméno Milka. Od svého zrození se tabulky čokolády Milka balí do fialových obalů a často se na nich zobrazuje alpské panorama, krávy nevyjímaje. A co vlastně znamená slovo Milka? Je to jednoduchá zkratka dvou nejdůležitějších složek této čokolády, mléka a kakaa:
Milch + Kakao = Milka .

Průkopník Philippe Suchard bohužel nezažil tuto hvězdnou chvíli svého podnikání, neboť zemřel v roce 1884. Svým čtyřem dětem ale odkázal výrobnu čokolády na vysoké úrovni, která pro nás dodnes vyrábí celou řadu čokoládových pochoutek.

 

Ukázka: